Održani XV sportski susreti srednjoškolskih ustanova Islamske zajednice

Održani XV sportski susreti srednjoškolskih ustanova Islamske zajednice

Vjerskoprosvjetna služba Rijaseta Islamske zajednice u BiH je u periodu od 02. – 04. maja 2014. godine organizovala i sprovela XV sportske susrete srednjoškolskih odgojno-obrazovnih ustanova IZ-e. Ovogodišnje sportske susrete je ugostila “Elči Ibrahim-pašina medresa” u Travniku, a učešće je uzelo 9 ustanova, odnosno: “Gazi Husrev-begova medresa”  iz Sarajeva, medresa “Džemaludin Čaušević” iz Cazina, medresa “Osman ef. Redžović” iz Velikog Čajnog kod Visokog, “Behram-begova medresa” iz Tuzle, “Karađoz-begova medresa” iz Mostara, “Elči Ibrahim-pašina medresa” iz Travnika, “Prva Bošnjačka gimnazija” iz Sarajeva te medresa “Gazi Isa-beg” iz Novog Pazara i medresa “Mehmed Fatih” iz Podgorice, čime su i ovi susreti, 15-ti po redu dobili predznak internacionalni.

Učesnici ovogodišnjih susreta su se okupili u petak 02. maja u internatu “Elči Ibrahim-pašine medrese” u Travniku, gdje su svi bili i smješteni. Svečano otvaranje XV sportskih susreta održano je u subotu 03. maja,  u jutarnjim satima u krugu kasarne “Travnik”. Nakon intoniranja državne himne i proučenog odlomka iz Časnog Kur’ana, prisutnima se obratio direktor “Elči Ibrahim-pašine medrese” mr. Dževdet Šošić, koji je svim učesnicima poželio toplu dobrodošlicu u ime domaćina. Ispred organizatora prisutnima se obratio g. Seid ef. Eminović, koordinator ispred Vjerskoprosvjetne službe Rijaseta IZ u BiH, dok je čast da svečano proglasi otvorenim XV sportske susrete imao muftija travnički mr. Nusret ef. Abdibegović. Nakon svečanog otvaranja susreta pristupilo se takmičenju u atletskim disciplinama, u kojima su zabilježeni sljedeći rezultati:

 100 metara

TAKMIČAR ŠKOLA VRIJEME POZICIJA
Ibrahimović Sulejman Karađoz-begova, Mostar 11,90 1
Suljić Amar Behram-begova, Tuzla 12,10 2
Begović Tarik Elči Ibrahim-pašina, Travnik 12,30 3
Voloder Mirza Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 12,35 4
Jusić Nudžejm Gazi Husrev-begova, Sarajevo 12,50 5
Ramović Amel “Mehmed Fatih”, Podgorica 12,63 6
Murić Haris Gazi Isa-beg, Novi Pazar 12,80 7
Latifović Sanel “Osman-ef. Redžović”, Visoko 13,05 8
Oraščanin Adem “Džemaluddin Čaušević”, Cazin 13,43 9

200 metara

Rbr. TAKMIČAR ŠKOLA VRIJEME POZICIJA
Ibrahimović Sulejman Karađoz-begova, Mostar 23,42 1
Mujanović Elvedin Behram-begova, Tuzla 24,53 2
Lušija Zeid Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 24,72 3
Čančar Harun Elči Ibrahim-pašina, Travnik 24,92 4
Bajramović Rijad Gazi Isa-beg, Novi Pazar 25,15 5
Ljubijankić Hasan “Džemaluddin Čaušević”, Cazin 25,46 6
Dedejić Džejlan “Mehmed Fatih”, Podgorica 25,81 7
Hurić Ahmedin Gazi Husrev-begova, Sarajevo 25,91 8
Mehić Haris “Osman-ef. Redžović”, Visoko odustao 9

800 metara

TAKMIČAR ŠKOLA VRIJEME POZICIJA
Zilkić Aladin Gazi Isa-beg, Novi Pazar 2:08,83 1
Hadžić Emir Behram-begova, Tuzla 2:14,05 2
Cokoja Zijad Karađoz-begova, Mostar 2:15,07 3
Ljubijankić Senad “Džemaluddin Čaušević”, Cazin 2:15,54 4
Dogan Talib Elči Ibrahim-pašina, Travnik 2:33,13 5
Puška Muhamed Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 2:37,93 6
Dautović Harun “Mehmed Fatih”, Podgorica 2:46,33 7
Salkanović Nevres “Osman-ef. Redžović”, Visoko 2:51,85 8
Bečić Zejd Gazi Husrev-begova, Sarajevo 2:52,78 9

Bacanje kugle

Rbr. TAKMIČAR ŠKOLA REZULTAT POZICIJA
Konjo Edin “Osman-ef. Redžović”, Visoko 14,24 1
Ladarić Mustafa Gazi Husrev-begova, Sarajevo 13,29 2
Dedić Muamer Behram-begova, Tuzla 12,41 3
Hodžić Amir Karađoz-begova, Mostar 12,18 4
Ećo Adnan “Mehmed Fatih”, Podgorica 11,84 5
Sefić Aldin “Džemaluddin Čaušević”, Cazin 11,79 6
Toković Kemal Gazi Isa-beg, Novi Pazar 11,41 7
Omerdić Emir Elči Ibrahim-pašina, Travnik 10,31 8
Memić Haris Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 9,39 9

Skok u dalj

Rbr. TAKMIČAR ŠKOLA REZULTAT POZICIJA
Tabaković Haris Behram-begova, Tuzla 3,00 1
Opardija Tarik Elči Ibrahim-pašina, Travnik 2,92 2
Palić Edin Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 2,86 3
Dervišević Adnan Gazi Isa-beg, Novi Pazar 2,82 4
Memić Muhamed “Osman-ef. Redžović”, Visoko 2,82 5
Ibrahimović Sulejman Karađoz-begova, Mostar 2,77 6
Gibanica Irfan Gazi Husrev-begova, Sarajevo 2,74 7
Nuhanović Harun “Džemaluddin Čaušević”, Cazin 2,59 8
Drešević Edin “Mehmed Fatih”, Podgorica 2,51 9

Štafeta 4×100

Rbr. ŠKOLA VRIJEME POZICIJA
Behram-begova, Tuzla 48,52 1
Karađoz-begova, Mostar 49,45 2
“Osman-ef. Redžović”, Visoko 49,92 3
Elči Ibrahim-pašina, Travnik 50,33 4
“Mehmed Fatih”, Podgorica 51,34 5
Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 51,91 6
Gazi Husrev-begova, Sarajevo 52,23 7
“Džemaluddin Čaušević”, Cazin 52,43 8
Gazi Isa-beg, Novi Pazar 54,23 9

Sveukupni pobjednik u atletici je bila “Behram-begova medresa” iz Tuzle sa 32 boda, ispred atletičara iz “Karađoz-begova medrese” iz Mostara (26,6 bodova) i “Elči Ibrahim-pašine medrese” iz Travnika (15,5 bodova).

Nakon atletike, pristupilo se grupnim takmičenjima u košarci i futsalu, a utakmice su igrane u salama OŠ “Travnik” i OŠ “Turbe”. Nakon utakmica po grupama u košarci, u polufinalu su postignuti sljedeći rezultati: “Prva Bošnjačka gimnazija” – “Behram-begova medresa” 29 – 13

te “Karađoz-begova medresa” – Medresa Gazi Isa-beg”  52-19. U finalnoj utakmici više znanja i vještine su pokazali košarkaši “Karađoz-begove medresa” iz Mostara koji su sa 63 – 47 slavili protiv ekipe “Prve Bošnjačke gimnazije”.

U futsalu, koji je ponovo bio najzanimljiviji, prvo mjesto su osvojili učenici “Behram-begove medrese” iz Tuzle, koji su u finalu bili bolji od malonogometaša “Gazi Husrev-begove medrese” iz Sarajeva sa visokih 7-0. Prethodno su u polufinalu postignuti sljedeći rezultati:  “Behram – begova medresa” Tuzla –  “Elči Ibrahim – pašina medresa”, Travnik 5-0 te “Karađoz-begova medresa”, Mostar –  “Gazi Husrev-begova medresa”, Sarajevo 1-2. U utakmici za treće mjesto ekipa “Karađoz-begove medrese” je minimalno sa 1-0 savladala ekipu domaćina susreta.

U prostorijama “Elči Ibrahim-pašine medrese” su održana takmičenja u šahu i stonom tenisu, a u ovim disciplinama postignuti su sljedeći rezultati:

ŠAH

Rbr. TAKMIČAR ŠKOLA 1 2 3 4 5 6 7 8 POZICIJA
Dedejić Huso „Mehmed Fatih“, Podgorica 1 0 1 1 1 1 1 1 1
Dedić Atif Karađoz – begova, Mostar 1 1 1 0 1 1 1 1 2
Jusić Halid Behram – begova, Tuzla 1 1 ½ 1 1 1 1 0 3
Oparić Benjamin „Osman-ef. Redžović“, Visoko 0 0 1 0 1 1 1 0 4
Duranović (N) Ahmed Elči Ibrahim – pašina, Travnik 1 0 0 ½ 1 1 0 0 5
Halilović Seid Gazi Isa – beg, Novi Pazar 0 0 0 1 0 1 1 0 6
Alihodžić Bilal Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 0 0 1 0 0 0 1 0 7
Brkić Anes „Džemaludin Čaušević“, Cazin 0 0 1 0 0 0 1 0 8
Muratović Emir Gazi Husrev – begova, Sarajevo 0 0 0 1 0 0 0 0 9

STONI TENIS

Rbr. TAKMIČAR ŠKOLA 1 2 3 4 POZICIJA
Gutić Edin Behram – begova, Tuzla 1 1 1 1 1
Čehaja Senahid Elči Ibrahim – pašina, Travnik 1 1 1 0 2
Dedić Miralem Karađoz – begova, Mostar 1 1 0 0 3
Šačić Latif Gazi Isa – beg, Novi Pazar 1 0 1 0 4
Havić Kemal „Džemaludin Čaušević“, Cazin 1 0 0 0 5
Bečić Zejd Gazi Husrev – begova, Sarajevo 0 1 0 0 6
Murić Elmin „Mehmed Fatih“, Podgorica 0 0 1 0 7
Šmigalović Sead „Osman-ef. Redžović“, Visoko 0 0 0 1 8
Voloder Mirza Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo 0 0 0 0 9

Polufinalne i finalne utakmice su odigrane u Sportskom centru “Sunce” na Vlašiću, nakon čega je održana ceremonija zatvaranja XV sportskih susreta na kojoj su uručene nagrade i pehari najboljima. Ceremoniji zatvaranja XV sportskih susreta je prisustvovao i novoizabrani muftija travnički dr. Ahmed ef. Adilović, koji je svim učesnicima čestitao na fer i korektnoj igri uručivši pehare najuspješnijima, a to su učenici “Behram-begove medrese” iz Tuzle koji su ponijeli bajrak namijenjen pobjedniku XV sportskih susreta, za čije uspješno organizovanje je najzaslužniji kolektiv “Elči Ibrahim-pašine medrese” u Travniku na čelu sa direktorom mr. Dževdet ef. Šošićem!

REZULTATI TAKMIČARA I ŠKOLA NA XV SPORTSKIM SUSRETIMA

UKUPAN POREDAK – PLASMAN I BODOVANJE

Poz ŠKOLA nogomet košarka 100m 200m 800m Štafeta Kugla Skok u dalj šah tenis UKUPNO
1. Behram – begova, Tuzla 40,0 20,0 4,0 4,0 4,0 12,0 2,0 6,0 8,0 12,0 112,0
2. Karađoz – begova, Mostar 20,0 40,0 6,0 6,0 2,0 10,0 1,5 1,1 10,0 8,0 104,6
3. Gazi Husrev – begova, Sarajevo 30,0 11,0 1,3 0,5 0,5 3,0 4,0 0,9 1,0 4,0 56,2
4. Elči Ibrahim – pašina, Travnik 15,0 7,0 2,0 1,5 1,3 6,0 0,7 0,7 5,0 10,0 52,5
5. Prva bošnjačka gimnazija 7,0 30,0 1,5 2,0 1,1 4,0 0,5 2,0 3,0 1,0 52,1
6. „Osman-ef. Redžović“, Visoko 11,0 13,0 0,7 0,5 0,7 8,0 6,0 1,5 6,0 2,0 49,2
7. „Mehmed Fatih“, Podgorica 9,0 9,0 1,1 0,9 0,9 5,0 1,3 0,5 12,0 3,0 42,7
8. Gazi Isa – beg, Novi Pazar 5,0 15,0 0,9 1,3 6,0 1,0 0,9 1,5 4,0 6,0 41,6
9. „Džemaludin Čaušević“, Cazin 13,0 5,0 0,5 1,1 1,5 2,0 1,1 0,7 2,0 5,0

31,9

Edin Spahić