Bajrami su vrijeme našeg zbližavanja: u Tuzli održan bajramski prijem

Bajrami su vrijeme našeg zbližavanja: u Tuzli održan bajramski prijem

Prvoga dana Ramazanskog bajrama (ponedjeljak, 28. juli 2014.) u Kristalnoj sali Hotela „Tuzla“ u Tuzli priređen je bajramski prijem Muftijstva tuzlanskog.

Prijemu su prisustvovali brojni gosti: predsjednik Sabora IZ-e u BiH Safet Softić i drugi uglednici Islamske zajednice u BiH s područja Muftijstva tuzlanskog, predstavnici drugih vjerskih zajednica iz Tuzle, predstavnici organizacija prijateljskih zemalja i međunarodne zajednice koje imaju svoje urede u Tuzli, zvaničnici na višim nivoima vlasti iz ovog dijela zemlje, najodgovorniji ljudi Skupštine i Vlade Tuzlanskog kantona, općina s područja Muftiluka tuzlanskog, privrednici i poduzetnici, prvi ljudi obrazovnih, zdravstvenih i kulturnih ustanova i brojni prijatelji.

Prijem je protekao u dobroj atmosferi i druženju gostiju i domaćina, a bila je ovo i prilika da se prigodnom riječju obrati sam muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović.

Njegovo obraćanje donosimo u cjelosti:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

Hvala Allahu, Gospodaru svjetova, i neka je salavat na Njegovog poslanika Muhammeda, alejhisselam.

Dragi prijatelji i gosti, braćo i sestre!

Neka su Božiji mir i zadovoljstvo na sve vas. Dobro došli na bajramski prijem Muftijstva tuzlanskog. Želim vam, zajedno s našom prisutnom ulemom, predsjednikom sabora IZ u BiH Safetom Softićem, i drugim uglednicima Zajednice, da se ugodno osjećate u ovom odabranom danu.

Toplu dobrodošlicu iskazujem našim komšijama, predstavnicima tradicionalnih vjerskih zajednica.

Dobrodošlicu želim i predstavnicima organizacija prijateljskih zemalja i međunarodne zajednice koje imaju svoje urede u ovom gradu.

Izražavam zadovoljstvo što su s nama: zvaničnici na višim nivoima vlasti iz ovog dijela zemlje, najodgovorniji ljudi Skupštine i Vlade Tuzlanskog kantona, općina s područja Muftiluka tuzlanskog, privrednici i poduzetnici, prvi ljudi obrazovnih, zdravstvenih i kulturnih ustanova, i brojni naši prijatelji i poznanici.

Muslimanima su bajrami dani neizmjerne vjerničke radosti. Prema hadisu našeg poslanika Muhammeda, alejhisselam, ta radost je na Ramazanski bajram dvostruka: postač je ispostio obavezni jednomjesečni post i s radošću iščekuje nagradu od Gospodara svjetova. Obavljanjem posta i drugih ramazanskih ibadeta, uvećali smo svoju bogobojaznost, obogatili samospoznaju, učvrstili temelje samodiscipline i nesebičnosti. Uspjeli smo da ograničimo tjelesne prohtjeve, a uvećamo vlastite duhovne potencijale. Nakon tog jedinstvenog ljudskog pregnuća, neizmjernih bogatstava kojima smo obdareni u ramazanu, i naših svjesnih odricanja od prolaznih zemaljskih užitaka, bajram je naš dan posebnog tjelesnog i duhovnog zadovoljstva i ispunjenja. Stoga smo u ovom blagoslovljenom danu ozareni nadom da smo se približili Milosti Boga Milostivog.

Bajram je i vrijeme našeg zbližavanja: u porodicama, džematima, u sredini u kojoj živimo i radimo. Mir i toplina blagdana potrebni su nam kako bi nas potakli na istinsko razumijevanje drugih ljudi i na dobrotu koju smo dužni međusobno iskazivati. Stoga pozivam na mir i međusobno poštovanje, prije svega, na mir od riječi koja uznemirava. Uzvišeni nas je obdario darom govora, ali je razum daleko veći dar od Gospodara Milostivog kojim bismo se morali i mogli sustegnuti od riječi koja nanosi rane drugome, ostavljajući duboke, a nerijetko i trajne ožiljke i barijere u našim odnosima.

Pozivam i na mir od nedoličnih riječi i postupaka u mjesecima koji su pred nama. Neka naše poruke uvijek kreću iz duboke iskrenosti i velike odgovornosti, a neka za to budu dokaz djela koja će uslijediti.

Potrebno nam je više dobrih i svježih ideja i planova, ostvarivih i izvodivih projekata, poštenog, požrtvovanog rada, istinske ljudske brige za svakog člana našeg društva. Konstruktivno se dogovarajmo o svim zajedničkim pitanjima i budimo spremni na međusobnu solidarnost. Ovo dvoje sve nas obavezuje i nikako ne smiju izostati u našem vremenu.

Čuvajmo naša zajednička dobra i vrijedno i odgovorno radimo za budućnost naše djece i domovine.

Ova zemlja je uvijek imala čestite i sposobne ljude koji su mogli naše društvene prilike mijenjati nabolje. Uvjeren sam da je to i danas moguće, bez obzira na sve poteškoće s kojima živimo.

Ovo su svečani trenuci, ali valja nam se prisjetiti i zajedničkih nevolja u kojim smo se našli nedavno, u maju ove godine, i te nevolje traju. Vođeni plemenitom porukom vjerovjesnika Muhammeda, alejhisselam, da su najbolji oni ljudi koji su najkorisniji drugima, brojni naši sugrađani bili su u prvim redovima tamo gdje je bilo najteže i nesebično jedni drugima pritekli upomoć. Taj duh zajedništva i solidarnosti valja nam i dalje njegovati, baš onako kako se i tada nismo puno pitali šta će poduzeti drugi, nego smo odlučno hrlili u susret braći i komšijama koje je zadesila nevolja.

Poštovani prijatelji!

Svima vama koji ste se odazvali pozivu i došli da s nama večeras podijelite našu radost zahvaljujemo se.

Neka nam svima Ramazanski bajram ove 1435. hidžretske godine protekne u vlastitoj i porodičnoj sreći i zadovoljstvu, mnogostrukom dobru i berićetu.

Bajram šerif mubarek olsun!